Mobil Bursa Bursa firmaları, Bursa Şehir fırsatları, Bursa Etkinlikleri, ,Bursa Şehir Portalı

Belarusta, Rusya - Ukrayna müzakeresi
Belarusta, Rusya - Ukrayna müzakeresi

Belarusta, Rusya - Ukrayna müzakeresi

Belarusta, Rusya - Ukrayna müzakeresi

Rusya ile Ukrayna güçleri arasındaki çatışmalar devam ederken, gözler Belarus'ta yapılacak kritik temasa çevrildi.

Ukrayna-Belarus sınırındaki Pripyat Irmağı bölgesinde bugün bir araya gelen iki ülke heyetleri arasındaki müzakereler an itibarıyla başladı.

HEYETLERDEKİ İSİMLER

Ukrayna heyetinde, Savunma Bakanı Aleksey Reznikov, Dışişleri Bakan Yardımcısı Nikolai Tochitsky, milletvekilleri David Arakhamia ve Rüstem Umerov, Zelensky'nin danışmanı Mykhailo Podolyak, Üçlü Temas Grubu Ukrayna Delegasyonu Başkan Yardımcısı Andriy Kostin yer alıyor.

Rus heyetinde ise Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Vladimir Medinsky önderliğinde Rusya Dışişleri Bakanlığı ve Rusya Savunma Bakanlığı'na bağlı isimler müzakerede yer alıyor.

2 ÜLKDEN MÜZAKERE AÇIKLAMASI

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'nin, ülkesi ile Rusya arasında Belarus’ta gerçekleştirilecek görüşme öncesi "Silahlarınızı bırakın ve gidin. Komutanlarınıza, propagandacılarınıza inanmayın. Sadece hayatınızı kurtarın" dedi.

Rus heyetine başkanlık eden Vladimir Medinskiy de yaptığı basın açıklamasında "Ukrayna ile her iki tarafın da çıkarına olacak bir anlaşmaya varmaya hazırız." ifadelerini kullandı.

< allow="fullscreen" class="ll" data-src="https://videonuz.ensonhaber.com/player/231560?w=620&h=360" frameborder="0" scrolling="no" width="100%" height="360" name="231560" src="https://videonuz.ensonhaber.com/player/231560?w=620&h=360" style="border-width: 0px; border-style: initial; font: inherit; vertical-align: baseline; width: 826px; height: 465px; max-width: unset !important;">

UKRAYNA'NIN TALEPLERİ

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi'nden yapılan açıklamada, müzakereler için heyetin Belarus sınırına ulaştığı kaydedildi. Ateşkes sağlanmasının ve Rusya'ya ait güçlerin Ukrayna'dan çekilmesinin masaya konulacak talepler arasında olacağı belirtildi.

"SONUCU BEKLİYORUZ"

Görüşmenin başlangıcında Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey kısa bir konuşma yaptı.

Katılımcıların kendisini güvende hissedebileceğini belirten Makey, "Bugünkü toplantının düzenlenmesiyle ilgili her türlü istek ve önerileriniz kabul edilecek ve yerine getirilecektir. Sonucu bekliyoruz." diye konuştu.

Belarus ta, Rusya - Ukrayna müzakeresi  #9