Mobil Bursa Bursa firmaları, Bursa Şehir fırsatları, Bursa Etkinlikleri, ,Bursa Şehir Portalı

Merve Kavakçı Merkeze Alındı
Merve Kavakçı Merkeze Alındı

Merve Kavakçı Merkeze Alındı

Merve Kavakçı Merkeze Alındı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla 23 dış temsilcilikteki büyükelçiler merkeze alındı. 25 dış temsilciliğe ise yeni büyükelçi atandı.

Ataması yapılan büyükelçiler şöyle:

- BM Viyana Ofisine Levent Eler

- Finlandiya Büyükelçiliğine Deniz Çakır

- Bolivarcı Venezuela Büyükelçiliğine Ertan Yalçın

- Macaristan Büyükelçiliğine Gülşen Karanis Ekşioğlu

- Meksika Büyükelçiliğine İlhan Kemal Tuğ

- Kuveyt Büyükelçiliğine Tuba Nur Sönmez

- Kolombiya Büyükelçiliğine Beste Pehlivan Sun

- Gürcistan Büyükelçiliğine Ali Kaan Orbay

- Ekvator Büyükelçiliğine Makbule Başak Yalçın

- Moritanya Büyükelçiliğine Akif Menevşe

- El Salvador Büyükelçiliğine Gül Büyükerşen

- Danimarka Büyükelçiliğine Uğur Kenan İpek

- Arnavutluk Büyükelçiliğine Murat Ahmet Yörük

MERVE KAVAKÇI DA MERKEZE ÇEKİLDİ

Türkiye'nin NATO'ya üye olmak istemeleri nedeniyle gerginlik yaşadığı Finlandiya ve İsveç büyükelçileri de görev sürelerinin dolmasıyla merkeze çekilirken 23 kişilik listede dikkat çeken bir diğer isim Malezya Büyükelçisi Merve Safa Kavakçı oldu.

MECLİS'E BAŞÖRTÜSÜYLE GİRDİĞİ İÇİN YARGILANMIŞTI

1999 seçimlerinde Fazilet Partisi'nden milletvekili seçilerek TBMM'ye giren ve yemin törenine o dönem 'yasak' olan başörtüsüyle katıldığı için hakkında soruşturma açılarak T.C. vatandaşlığından çıkarılan Merve Kavakçı 3 Temmuz 2017'de yeniden vatandaşlığa alınmıştı. 

Kavakçı, 19 Ağustos 1968'de Sakarya doğumlu İslam hukuku profesörü Yusuf Ziya Kavakçı ile Ispartalı, Alman dili ve edebiyatı uzmanı Gülseren Gülhan Kavakçı'nın kızı olarak Ankara'da doğdu. Merve Kavakçı'nın çocukluğu Erzurum'da geçti. TED Ankara Koleji'ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne girdi. Burada iki yıl okuduktan sonra başörtüsü yasağı nedeniyle okuldan ayrıldı. Daha sonra ABD'ye giderek Texas Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği eğitimi aldı. Babası, 1970'li yıllarda Atatürk Üniversitesi İlahiyat fakültesi dekanıydı. Anne ve babası 1974 yılından sonra üniversitelerde ilk 'başörtüsüne özgürlük' eylemi yapanlar arasında anılmaktadır. Kavakçı'nın Harvard Üniversitesi'nden kamu yönetimi yüksek lisansı ve Howard Üniversitesi'nden siyasal bilim doktorası var.

ABD'den Türkiye'ye döndükten sonra, 1994 yılında Refah Partisi'ne katıldı ve kadın kollarında çalıştı. Refah Partisi'nin kapatılmasından sonra 1999 yılında Fazilet Partisi İstanbul milletvekili adayı olarak seçimlere katıldı, İstanbul milletvekili olarak seçildi. 2 Mayıs 1999'da, Yüksek Seçim Kurulu'ndan mazbatasını alan, Kavakçı 21. Dönem 1. Yasama yılı birinci birleşime katıldığı sırada DSP'li milletvekilleri tarafından protesto edildi. And içme törenini yapamadan meclis salonundan çıkartıldı. Türkiye'nin Houston Başkonsolosluğu'nun ABD Dallas Göç ve Vatandaşlık Bürosundan temin ettiği belgelere göre 2 Mayıs 1992 tarihinde Green Card'a hak kazandığı, 5 Mart 1999 tarihinde ise yemin ederek ABD vatandaşlığına geçtiği dönemin Dışişleri Bakanı İsmail Cem tarafından açıklandı.

VATANDAŞLIĞA ALINDIKTAN SONRA BÜYÜKELÇİLİĞE ATANDI

Kavakçı, 13 Mayıs 1999'da vatandaşlıktan çıkartıldı. 13 Ekim 1999'da yurtdışına çıkış yasağı konuldu ve Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı, 18 Ekim 1999 gecesi, Kavakçı'nın evinde arama yaptı. 1999 yılında ABD'ye yerleşen Kavakçı, 3 Temmuz 2017'de tarihinde tekrar Türkiye vatandaşlığına alındıktan sonra 25 Kasım 2017'de Kuala Lumpur (Malezya) Büyükelçiliği'ne atanmıştı.