Bursa Şehir Portalı

KÜLTÜR CUMHURİYET FESTİVALİNDE ŞEHİT VE GAZİLER UNUTULMADI
KÜLTÜR CUMHURİYET FESTİVALİNDE ŞEHİT VE GAZİLER UNUTULMADI

KÜLTÜR CUMHURİYET FESTİVALİNDE ŞEHİT VE GAZİLER UNUTULMADI

Kültür Cumhuriyet Festivalinde duygu dolu anlar yaşandı. 30 -31 Ekim 2021 tarihinde gerçekleşen Kültür Cumhuriyet Festivalinde Şehitlerimiz ve Gazilerimiz minnet ve rahmetle anıldı. Kültür Mahallesi Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği anlamlı bir davet oluşturarak Bursa’da bulunan Şehit ve Gazi Derneklerini Kültür Cumhuriyet Festivaline davet etti.

Davete icabet eden Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Bursa Şube Başkanı Metin Şenol ve Yönetimi , Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bursa Şube Başkanı Muzaffer UYAR ve yönetimi , Emniyet Teşkilatı Şehit Aileleri Dernek Başkanı Nevin FIRTINA ve yönetimi Kültür Cumhuriyet Festivaline katılım sağladılar.

31 Ekim Pazar akşamı Mevlüt Can KAPLAN konseri esnasında hediye takdimi yapılan festivalde Aziz Şehitlerimiz ve Kahraman Gazilerimiz unutulmadı.

” Türk Milleti için göstermiş olduğunuz kahramanca fedakarlıklardan dolayı Kahraman Şehitlerimize ve Kahraman Gazilerimize saygı, minnet ve rahmet dileklerimizi arz ediyoruz ” metninin bulunduğu minnet plaketleri Kahraman Şehitlerimizi ve Kahraman Gazilerimizi temsilen dernek başkanlarına takdim edildi.


Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Bursa Şube Başkanı Gazi Metin ŞENOL teşekkür plaketini Kent16 Medya Grubunda yapımcı olarak görev yapan ve Kültür Cumhuriyet Festivalinin de yapımcılarından olan Semih Samet YÜCEL’in elinden aldı. Semih Samet YÜCEL ” Öncelikle Vatanı Vatan, Devleti Devlet yapan ve milletimizi birleştiren, Türk adı tarih sahnesine çıktığı günden itibaren bağımsızlık mücadelemiz esnasında vermiş olduğumuz milyonlarca Kahraman Şehidimizi ve Başbuğ Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün de dediği gibi ” Yaşayan Onur Abidesi ” olan milyonlarca gazilerimizi Metin Başkanımızın nezdinde saygı, minnet ve rahmetle yad ediyorum. Vatan size minnettardır Sayın Gazim ‘‘ diyerek teslim etti. Plaketini alan Metin ŞENOL ” Çok değerli Büyükşehir Belediye Başkan Vekilim,Çok değerli Nilüfer Belediye Başkan Vekilim, çok değerli muhtarım, çok değerli emekli olan muhtarımız, Türkiye Muharip Gaziler Dernek Başkan, Emniyet Şehit Aileleri dernek başkanım, değerli mahalle sakinleri , evet bizleri sağolsun Samet kardeşimiz ve değerli muhtarımız davet etti. Sizlerle beraberiz çok güzel bir gece yaşıyoruz. Öncelikle burada emeği geçen değerli kardeşime ve bütün ekibe çok teşekkür ediyorum. Güneydoğuda gazi oldum. Çok zor süreçlerden geçtik. Bazen şunu hep atlıyoruz. Biz gaziler Şehitlerimizi hep anıyoruz ama milletçe unuttuğumuz birşey var Şehitlerimizin anne ve babaları, şehitlerimizin geride bırakmış olduğu eşleri ve çocukları bu kıymetli kişileri zaman zaman değil her zaman analım. 98.Yıl önce solmakta olan bir çınarı kınalı kuzular kanlarıyla canlarıyla tekrardan yeşertip 98. yıl önce Cumhuriyet yaptılar. Buradan bu çınarın yetişmesinde kan ve canlarını feda eden aziz Şehitlerimizi ahirete intikal etmiş gazilerimizi bir kez daha rahmetle ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad mekanlarını cennet olsun. Ülkemizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Türkiye Cumhuriyetini yaşatabilmek için çok güzel atılımlar yapmıştır. Bu atılımlara hep beraber sahip çıkalım. Bizler bu ülke için evlat verdik, uzuv verdik, can verdik, başka ülkelerde yaşayan insanlara umut verdik umut olduk. Bu yüzden nice 98 yıllara diyorum, Cumhuriyetimiz kutlu olsun ” dedi.


Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bursa Şube Başkanı Muzaffer UYAR plaketini Kültür Mahallesi Dayanışma Derneği Üyesi Emekli Astsubay Adem EDE’nin elinden aldı. ” Hepinize iyi akşamlar diliyorum. 25 sene Türk Silahları Kuvvetleri bünyesinde görev yaptığını , Gaziliğin ve Şehitliğin ne demek olduğunu bizzat yaşayarak öğrendik. Kahraman şehitlerimize Allahtan rahmet , kıymetli gazilerimize uzun ve sağlıklı ömürler diliyorum ” dedi. Teşekkür Plaketini alan Türkiye Muharip Gazileri Derneği Bursa Şube Başkanı Muzaffer UYAR ” Sayın Büyükşehir Belediye Başkan Yardım, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcım çok değerli konuklar, Türkiye Harp Malulü Gaziler ŞEhit Dul ve Yetimleri Dernek Başkanım kıymetli kardeşim, Emniyet Şehit Aileleri Dernek Başkanım, ben Kıbrız Gazisi, muharip gazi Muzaffer UYAR. Efendim bugün buralarda rahat rahat oturabiliyorsak, muhtarlarımızın, belediyelerimizin organizasyonlarını rahat rahat izliyorsak 1915 yılında Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarının yaktığı meşale sayesinde buralarda bulunuyoruz. Bende bir kardeşiniz olarak devletimin bana 1974 yılında Kıbrıs’ta görev vermesiyle, şu anda KKTC’nin kurulmasında görev alan askerlerden bir tanesiyim ve bu harekatta vurulduğum içinde bir Türk çocuğu olarak gurur duyuyorum onur duyuyorum. Bizi bölmeye çalışıyorlar ama Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarının bu çizdiği Türkiye’yi bu Cumhuriyeti kimse bölemez, gücü dahi yetmez. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum ” dedi.


Bursa Emniyet Teşkilatı Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Bursa İl Başkanı Nevin FIRTINA plaketini Kültür Mahallesi Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Üyesi Emine TÜRK’ün elinden aldı. Emine TÜRK ” İyi akşamlar diliyorum herkese. Kıymetli Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcım, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcım, kıymetli muhtarım, kıymetli dernek başkanlarım, değerli mahalle sakinlerim ben sizlere kısaca derneğimizden bahsetmek istiyorum. Pandemi esnasında kurduğumuz için herhangi bir etkinliği pandemi nedeniyle yapamamıştık. Mahallemizi kaynaştırmak, mahallemizin sorunlarını birlikte birbirimize danışarak çözmek için derneğimizi kurduk. Bu bizim ilk etkinliğimizdi. Günahıyla sevabıyla güzel geçtiğini düşünüyorum. Bugün çok güzel bir şey yaşadık bunu paylaşmak istiyorum sizinle. Bu sabah 10 yaşlarında bir kardeşimiz gelerek derneğimizi sordu kendisine derneğimizi anlattık bizim stantımıza oturdu ve katılımcılara derneğimizi anlattı. Kendi yaptığı bileklikleri stantlarda satarak elde ettiği 110 TL’lik parayı derneğimize bağış yaptı. Bu beni çok duygulandırdı heyecanlandırdı. Katılan bütün mahalle sakinlerimize, diğer mahallelerden gelen güzel insanlara çok çok teşekkür ediyorum ayaklarınıza sağlık , Rabbim tekrarını nasip etsin inşallah ” dedi. Teşekkür plaketini alan Bursa Emniyet Teşkilatı Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Bursa İl Başkanı Nevin FIRTINA ” Hayırlı akşamlar diliyorum. Kültür Mahallesi Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğine, Kültür Mahallesi Muhtarımız Kezban hanıma, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcılarımıza, Nilüfer Belediye Başkanlarımıza, dernek üyelerine ve tüm halkımıza böyle bir gecede bizlere göstermiş olduğunuz değerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Aranızda bulunmaktan dolayı çok gurur duyuyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bizlerde Kent16 Medya Ailesi olarak ,Türk Milleti adına göstermiş olduğunuz üstün cesaret ve fedakarlıklardan dolayı Kahraman Şehitlerimize ve Kahraman Gazilerimize sonsuz saygılarımızı, minnetlerimizi ve şükranlarımızı bir kez daha dile getirmek istiyoruz. Türk milleti olarak sizlere minnettarız.